18 травня відзначається День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День боротьби за права кримськотатарського народу.
Саме 18-20 травня 1944 року радянська влада депортувала з Кримського півострова вглиб материка до Узбекистану, Казахстану, Таджикистану, Марійської АРСР, на Урал та до Костромської області Росії, за офіційними даними, 183,144 тис. кримських татар (за татарськими джерелами – 228,5 тис. осіб).
Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання. Впродовж року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар. Не меншої шкоди зазнало господарство Криму, позбавлене досвідчених працівників.
В
Україні вшановують День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу –
пам’ять про злочинні акції, сплановані керівною верхівкою колишнього Союзу РСР
та здійснені радянськими каральними органами у
1944 році, які привели до масових людських жертв та завдали непоправної шкоди
кримськотатарському народу, розвитку його культури, трагічними чином вплинули на
його історичний шлях.
Вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу є важливим ще й тому, що на тимчасово окупованій Російською Федерацією території Автономної Республіки Крим масового поширення набули прояви релігійної та національної нетерпимості до громадян України, в тому числі організація етнічно і політично вмотивованих переслідувань кримських татар, їхніх інституцій, таких як Меджліс кримськотатарського народу та Курултай кримськотатарського народу. Все це свідчить про свідому політику етноциду з боку окупаційної влади Російської Федерації.
Відтак, у цей день 18 квітня, перебуваючи вдома, у зв’язку з карантинними заходами, причиненими розповсюдженням корона вірусу COVID-19, молитвою вшануймо пам’ять про усіх жертв геноциду кримськотатарського народу.