І знов на календарі серпень… і знову щорічна найбільш масова і відома подія у мистецькому календарі області – фестиваль лемківської культури ,,Дзвони Лемківщини” скликав тисячі людей з України та із-за кордону на щедру гостину до мальовничого Тернопілля! І це не випадково, адже на Тернопільщині зосереджено найбільшу кількість лемків. Зберігаючи свою унікальність, самобутня лемківська культура, непересічними вміннями і талантом своїх представників, органічно наповнює різноманітну та єдину духовну скарбницю Українського народу.
Роль лемківської спільноти на всіх етапах становлення української державності у згуртуванні українців усього світу – неоціненна. На скрижалях історії ХХ століття лемківським народом вписана яскрава сторінка боротьби за незалежність України. І хоча в радянські часи пропагування лемківської культурної спадщини заборонялось і переслідувалось, живильна енергетика прабатьківської землі не дала вам розгубити скарбницю вашої самобутності на складних дорогах випробувань, у далеких мандрівках світами.
Всіх, хто завітав на це магічне ватряне поле 2-4 серпня 2019 року, через диво-чари лемківських пісень, звичаїв, творів народних умільців, ще і ще раз доторкнулися до унікальних етнографічних традицій лемків, і, разом з тим, в скорботі згадали їх непросту долю впродовж останніх 75-ти років…
Цьогорічний фестиваль особливий – ювілейний, ХХ-ий! Міністерство культури України високо оцінило одержимість лемківської спільноти ідеєю збереження, популяризації і всебічного розвитку в українському культурному просторі своєї самобутньої культурної спадщини, яка викликає велику повагу, і своїм наказом №1014 від 20.11.2018 року, Всеукраїнському фестивалю „Дзвони Лемківщини” присвоїло новий статус Міжнародний!
Поряд з радісними подіями, цьогоріч лемки всього світу об’єднані і скорботним спомином 75-річної давності, яке пов’язане з початком депортації українців у 1944-1951 роках з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини…З метою вшанування тих сумних подій, Тернопільською обласною державною адміністрацією оголошено відкритий конкурс на кращий ескізний проєкт пам’ятника у місті Монастириська жертвам депортації, який триватиме до 9 серпня 2019 року. Сподіваємось, що зовсім скоро, на місці пам’ятного знаку депортованим у м. Монастириська, буде монументально увічнено трагедії лемківських доль та історичних доріг.
Керівництво держави, в цілому, та Тернопільської області, зокрема, ніколи не стояло осторонь питань сприяння розвитку та популяризації лемківської культури. Якщо проаналізувати останні роки, то з обласного бюджету виділено 700 тис. грн. на виготовлення проектно-кошторисної документації для будівництва приміщення музею в рамках реалізації проекту „Lemko S.V.I.T.” на території музейного комплексу „Лемківське село”, 400 тис. спрямовано на реекспозиційні інновації музейного комплексу „Лемківське село”, 30 тис. грн. направлено на організацію позавідомчої охорони даної музейної установи.
Щорічно з різних структурних підрозділів обласної державної адміністрації виділяється близько 200 тис. грн. на організацію і проведення фестивалю «Двони Лемківщини».
9 березня 2019 року закладено символічний камінь під будівництво нового музейного комплексу. І дуже відрадно, що даний камінь не буде багато років символічним спомином, а стане наріжним каменем інноваційного музейного простору, осередком об’єднання лемківської спільноти всього світу, тому що кошти виділено і зовсім скоро на місці фестивального дійства розгорнеться великий будівельний майданчик. І підтвердженням цього є два важливих розпорядження Кабінету Міністрів України.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року №1047-р „Про погодження припинення користування земельними ділянками державного підприємства „Монастириське”, музейному комплексу „Лемківське село” виділено земельну ділянку розміром 23,0266 га.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 травня 2019 р. №351-р, із змінами і доповненнями, внесеними розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 5 липня 2019 року №492-р, затверджено перелік інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися у 2019 році за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку. І у цьому переліку є проєкт нашої області: „Будівництво приміщення музею в рамках реалізації проекту „Lemko S.V.I.T.” на території музейного комплексу „Лемківське село” за адресою урочище Лемківська Ватра 1, в м. Монастириська, Тернопільської області”, який спрямований на реалізацію плану заходів з стратегії регіонального розвитку. Обсяг фінансування даного проєкту складає 7788,362 тис. (4808,08 тис. – загальний фонд, 2980,282 тис. – спеціальний фонд).
Загальна вартість проєкту: 11 306 574 грн., з яких 30% – це кошти місцевого бюджету і 70% – кошти ДФРР.
Фестиваль лемківської культури ,,Дзвони Лемківщини” – свято масштабне, багате цікавими подіями. Його гостями були поважні делегації 7 – ми країн – фундаторів Світової Федерації Українських Лемківських Об’єднань – Польщі, Сербії, Хорватії, Словаччини, Америки, Канади і, звичайно ж, України.
У трьох денній концертній програмі фестивалю приймали участь художні колективи з Хорватії та Сербії, 43 художні колективи і окремі виконавці з районів області та м. Тернопіль, 15 колективів і окремих виконавців з інших областей України. В цілому, було більше восьмисот учасників концертної програми.
Роботу містечка майстрів народних художніх промислів забезпечували 93 майстри народної творчості.
Впродовж святкування на території музейного комплексу ,,Лемківське село” гарний настрій створювали локації:
– святкова ярмарка;
– фотозони фестивалю;
– великі рухомі ляльки лемка і лемкині;
– презентаційна виставка матеріалів щодо будівництва музею
,,Lemko S.V.I.T.”;
– кіносеанси на лемківську тематику;
– робота польової експедиції ,,Спогад”;
– тематичні лемківські конкурси, ігри, розваги, спортивні змагання.
Родзинкою і новинкою фестивального дійства стали польоти на повітряній кулі.
Незмінною складовою фестивалю були майстер-класи – зав’язування лемківської хустки, молотіння зерна, точення ножів, замішування хліба, бісероплетіння, лозоплетіння, мелення зерна на жорнах, малювання писанок, січення капусти.
Гостинно частували всіх бажаючих лемківськими смаколиками у ,,Містечку лемківської кухні”.
Свято відбулось, залишивши гарний настрій та приємні спогади. Прощавай ХХ фестиваль ,,Дзвони Лемківщини” …. До нових зустрічей на ХХІ-му ….