20 листопада, напередодні Дня Гідності та Свободи, у місті Тернополі, відбулося урочисте відкриття музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини.
Історія українського народу – це одвічне прагнення та боротьба за збереження своєї самобутності, державної єдності та незалежності. Мешканці Тернопілля не стояли осторонь великих історичних подій. Яскравим прикладом героїчної боротьби є події сьогодення, коли жителі краю постають на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави, демонструючи яскравий приклад мужності, сили духу, чесності й патріотизму. Тому, доцільність функціонування музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини, де зібрані різноманітні архівні документи, наукова література, тематичні виставки очевидна.
Участь в урочистостях взяли представники влади, депутати різних рівнів, духовенство, учасники АТО/ООС, науково-мистецька еліта краю, громадські активісти.
Священники освятили приміщення та разом з усіма відвідувачами помолилися за мир та добробут в Україні. В день відкриття в музеї презентували виставку, розроблену Українським інститутом національної пам’яті “Люди свободи”. Вона складається із 26 стендів і розповідає про громадських діячів, завдяки чиїй боротьбі стало можливим відновлення незалежності України. У музеї також відкрили виставку “Російсько-українська війна: “Нас розсудить залізо і кров” і презентували проєкт “Українські військові формування XX-ХХІ століття: однострої, відзнаки і зброя”. Виконувач обов’язків директора музею Євген Філь презентував шафу-бюро Степана Бандери та колекції книг про нього.
Під час урочистого відкриття музею відбулося спецпогашення поштових конвертів і марок із зображенням емблеми “Музей НВБ Тернопільщини” та його філіалів. Також представили виставку філателії: “Пам’ятай про великі дні визвольних змагань”.
Спеціально для музею до Тернополя привезли бібліотеку ОУН з Лондона. Три з половиною тони книг про діяльність Організації Українських Націоналістів передала українська діаспора. Особливо цінним науковці музею вважають також архів Тернопільського окружного проводу ОУН.
Заступник начальника управління –
начальник відділу культури, охорони культурної спадщини управління культури
Тернопільської ОДА Світлана Байталюк з нагоди урочистостей вручила виконувачу
обов’язків директора музею Євгену Філю книгу “Бандерівська скриня: архів
УПА з криївки в Кордишеві на Шумщині” (упорядники: Анатолій Лукащук, Григорій
Шергей, Марина Ягодинська), у якій відображено документи УПА, які з 40-х років
XX століття зберігалися у криївці УПА, що розташовувалася у піддашші церкви в
с. Кордишів Шумського району Тернопільської області. Тут зібрані накази,
вказівки, звернення, інструкції, листівки підпілля ОУН, статті, реферати,
часописи УПА, організаційні та господарчі записки.
Більшість експонатів працівники музею збирали самотужки, та значну частину експозиції сюди просто з передової привезли військові. Згодом тут планують відкрити нові виставки та зали з експонатами.